4.4.2016

Můj druhý domov- Dolní Sasko

Tento článek je esejí (teda alespoň podle mého názoru, co se týče slohových prací, tak zde doma úplně nejsem:), kterou jsem napsala k jednomu předmětu ve škole a která popisuje něco málo o tom, kde jsem v Německu žila a co stojí za to navštívit. Určitě budou následovat podrobnější články o jednotlivých městech, akcích apod. Přišlo mi ale vhodné to sem dát, když už to mám v počítači uložené a týká se to tématu. 🙂

Můj druhý domov- Dolní Sasko v Německu

(německy  „Niedersachsen“)

Dolní Sasko je  zemí, která má každému návštěvníkovi co nabídnout. Tato země se pyšní horami i mořem, zcela obklopuje město Brémy, které patří ke spolkové zemi Svobodné hanzovní město Brémy a hranice vymezují z velké části řeky Ems a Labe. Obyvatelů zde žije necelých 8 milionů a svou velikostí je po Bavorsku druhou největší spolkovou zemí Německa.

Mě si tato země získala již prvními okamžiky, okouzlila mě nejenom přírodními krásami ale i nesčetnými možnostmi stálého objevování, i po čtyřech letech, které jsem zde strávila, si připadám jako Alenka.

Mé první stanoviště bylo malebné městečko Barsinghausen, které má nejenom bohatou historii, ale i nádherné okolí- na jedné straně historická oblast Calenberger Land a na straně druhé vrchovina Deister. Barsinghausen láká návštěvníky z dalekého okolí nejen na divadelní představení v místním amfiteátru, ale například i na prohlídku hornického areálu, kde se od 17. století těžilo černé uhlí. Po navštívení hornického muzea se návštěvníci vydávají na prohlídku štol, do kterých se svezou hornickými vláčky, tato 1,2 km dlouhá cesta je zážitkem pro malé i velké. Okolí Barsinghausenu je protkané stezkami a tedy stvořené pro cyklistiku a turistiku. Nedaleko se nachází i největší jezero severozápadního Německa Steinhuder Meer. Toto ledovcové jezero je navštěvováno nejenom díky své kráse, rašeliništím a lužním lesům, ale i kvůli relaxaci a sportovnímu vyžití, jakým je např. jachting, windsurfing, kanoistika nebo 35 km dlouhá stezka kolem jezera určená pro cyklistiku a turistiku.

Tak těmito hornickými vláčky se svezete do dolů.

Tak těmito hornickými vláčky se svezete do dolů.

Kavna ve které začíná prohlídka dolů.

Kavna ve které začíná prohlídka dolů.

Pohled na les Deister. celé se to zde nazývá Calenberger Land.

Pohled na les Deister. celé se to zde nazývá Calenberger Land.

Další místo, které si mě na delší dobu získalo je město Braunschweig neboli Löwenstadt (lví město- lev je znakem města již od r. 1166). Dnes je toto město významným místem pro vědu a výzkum, historie, která sahá až do 9. st., se ale nesmí opomíjet. Braunschweig uchvátí historickým centrem i okolními zelenými oázami, ty první vznikly již na počátku 11. st.! V tomto městě lze nalézt jak tradici, tak i modernost. Využití volného času lze například prohlídkou zámku z 18. st., náměstí s katedrálou sv. Blažeje, hradu Dankwarderode, hrázděných staveb anebo návštěvou divadel, muzeí, výstav, koncertů a samozřejmě i restaurací a kaváren.  Za zmínění také stojí moderní stavba Happy Rizzi Haus od amerického umělce Jamese Rizziho. Tato stavba je zdobena malbami ve stylu pop art, na fasádě jsou vyobrazeny např. šťastné tváře, srdce či hvězdy. Své kouzlo mají i tradiční týdenní trhy, které nalezneme každou středu a sobotu dopoledne v historickém jádru města, jejich tradice trvá již přes 800 let. Návštěva Braunschweigu by tedy neměla být cestou po Dolním Sasku opomíjena.

Radnice v Braunschweigu

Radnice v Braunschweigu

Dříve zámek, dnes nákupní středisko.

Dříve zámek, dnes nákupní středisko.

Kostel st. Pauli

Kostel st. Pauli

Poslední destinace, ve které jsem strávila krásné dva roky je hlavní město Dolního Saska Hannover. Hannover je celosvětově známý díky průmyslovému veletrhu Hannover Messe a největšímu veletrhu informačních technologií světa CeBIT. Historie tohoto města spadá do 10. st., ve druhé světové válce bylo ale město z 90% zničeno a následně velice rychle obnoveno, což se podepsalo na místní architektuře. Díky nové výstavbě a architektovi Rodolfu Hillebrechtovi vznikl jedinečný systém městských dálnic, který je ojedinělý v celém Německu. Hannover se řadí mezi zahradní město s přirozeným denním rytmem. Hannover oslovuje každého návštěvníka, ať už to jsou obchodníci a podnikatelé navštěvující místní veletrhy, rodiny s dětmi, které učaruje tematicky zařízená zoologická zahrada, která se řadí mezi nekrásnější v Německu, milovníky přírody oslní třeba největší městský les Evropy- Eilenriede nebo nádherné barokní zahrady Herrenhäuser Gärten, ve kterých se každoročně koná  mnoho akcí, mimo jiné i mezinárodní soutěž ohňostrojů, kterých se každoročně účastní i Česká republika. Dále nabízí sportovní využití kolem městského jezera Maschsee, u kterého se každoročně koná tří týdenní festival Maschseefeest. Festivalů a slavností je během roku opravdu mnoho, mezi nejznámější patří i největší myslivecká slavnost světa Schützenfest. Každý by měl také navštívit bleší trh, který se koná každou sobotu a jehož atmosféru doplňují kulisy starého města. Za divadlem či operou se může člověk vydat do státní opery, tato budova patří mezi nekrásnější celého Hannoveru a právem je řazená mezi nejlepší opery světa. Skrz centrum města vede tzv. Červená niť, která ukazuje turistům 36 nejdůležitějších historických památek, mezi nejvýznamnější patří Nová radnice nebo kostel Aegidienkirche. Ten, kdo nepatří mezi milovníky kultury, určitě ocení nákupní zónu s podzemní ulicí Niki de Saint Phalle-Promenade a nespočetně kaváren v historickém centru města. Tento výčet je jen špetka zajímavostí, které stojí za to navštívit. Hannover je multikulturní město a to obohacuje celou zdejší jedinečnou atmosféru.

Nová radnice

Nová radnice

Zahrady Herrenhäuser

Zahrady Herrenhäuser

Fontána v zahradách Herrenhäuser, dnes dosahuje výšky až 72 m.

Fontána v zahradách Herrenhäuser, dnes dosahuje výšky až 72 m.

Jezero uprostřed města, to je Maschsee!

Jezero uprostřed města, to je Maschsee!

Samozřejmě je toho mnohem více, co stojí za poznání. V Dolním Sasku bylo zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO 7 památek:  románský dóm a kostel sv. Michala v historickém městě Hildesheim, továrna Fagus-Werk ve městě Alfeld, důl Rammelsberg jehož historie přesahuje tisíc let, vodohospodářství v horní části oblasti Harz, středověké historické jádro města Goslar a mělčinové pobřeží Wattenmeer, které je nejbohatší oblastí s výskytem ptactva v Evropě a nevýznamnější přírodní oblastí Německa. Za navštívení stojí i město Cuxhaven, které leží na severním cípu Dolního Saska a je z obou stran obklopen vodou, tato zeměpisná poloha láká především turisty orientované na odpočinek a relaxaci. Kdo upřednostňuje adrenalin, tomu je určen zábavný park Heidepark u města Soltau. Tento park patří k největším zábavným tematickým parkům Německa. Na své si zde přijdou nejen děti, ale i dospělí. Návštěvníci se zde mohou projet například na největší a nejrychlejší dřevěné horské dráze v Evropě, padat 76 m volným pádem, nebo se na celý park podívat z ptačí perspektivy z vyhlídkové věže.

Pláže u severního moře jsou v Německu velice podobné. Tento pohled se naskytne všem, kteří se odhodlají vydat do nejsevernějšího bodu Dolního Saska, do přístavního města Cuxhaven.

Pláže u severního moře jsou v Německu velice podobné. Tento pohled se naskytne všem, kteří se odhodlají vydat do přístavního města Cuxhaven.

Collosos v Heide Parku patří mezi nejrychlejší dřevěné dráhy světa

Collosos v Heide Parku patří mezi nejrychlejší dřevěné dráhy světa

Samozřejmě nesmím zapomenout na kuchyni. Mezi typické pokrmy patří např. Pohankové palačinky Buchweizenpfannkuchen, kde je jednou z ingrediencí čaj nebo káva, poté třeba Hannoverské ragú Hannoversches Zungenragout z hovězích jazyků s žampiony, karbanátky a klobáskou. Důležitou roli hrají regionální potraviny, za nejdůležitější lze považovat chřest a kapustu. Známý pokrm je např. Kohl und Pinkel, kde je hlavní potravinou jelito a kapusta. Chřest se podává s brambory zalitými holandskou omáčkou. V okolí Steinhuder Meer je velice oblíbený úhoř. Hannover je známý máslovými sušenkami Leibniz Butterkekse. Na mlsné jazýčky určitě zapůsobí pohankový koláč s brusinkami a krémem Buchweizentorte. Z nápojů převažují místní pivovary a silné tmavé pivo tzv. Bockbier. Míchaný nápoj, který musí snad každý ochutnat a který je považován za „národní“, je Lüttje Lage– točené pivo s pálenkou Korn. Možností jak potěšit chuťové buňky existuje v Dolním Sasku nespočetně a určitě stojí za to nedbat na každý přibraný gram.

Já ani zdaleka neviděla, nepoznala a neochutnala všechno, to je s největší pravděpodobností i nemožné, stále ale u mě přetrvává ta chuť- chuť objevovat a poznávat. Můj vztah k Dolnímu Sasku dokonale vystihuje tento citát:

„Where we love is home – home that our feet may leave, but not our hearts.“ Oliver Wendell Holmes

Věřím, že půvab této spolkové země oslní i ostatní a že i pro ně bude tato země zemí neomezených možností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *